Sat, 25 Sep 2021

Medalists at Tokyo Olympic Games on Friday, July 30

Xinhua
31 Jul 2021, 12:44 GMT+10

TOKYO, July 30 (Xinhua) -- Following are the finals to be held at the Tokyo Olympic Games on Friday, July 30 (all local time):

Rowing:

Women's single sculls:

Gold: Emma Twigg, New Zealand

Silver: Hanna Prakatsen, ROC

Bronze: Magdalena Lobnig, Austria Men's single sculls:

Gold: Stefanos Ntouskos, Greece

Silver: Kjetil Borch, Norway

Bronze: Damir Martin, Croatia Women's Eight:

Gold: Canada

Silver: New Zealand

Bronze: China Men's Eight:

Gold: New Zealand

Silver: Germany

Bronze: Britain Swimming:

Women's 200m breaststroke:

Gold: Tatjana Schoenmaker, South Africa

Silver: Lily King, United States

Bronze: Annie Lazor, United States Men's 200m backstroke:

Gold: Evgeny Rylov, ROC

Silver: Ryan Murphy, United States

Bronze: Luke Greenbank, Britain Women's 100m freestyle:

Gold: Emma Mckeon, Australia

Silver: Haughey Siobhan Bernadette, Hong Kong, China

Bronze: Cate Campbell, Australia Men's 200m individual medley:

Gold: Wang Shun, China

Silver: Duncan Scott, Britain

Bronze: Jeremy Desplanches, Switzerland Cycling BMX Racing:

Men's:

Gold: Niek Kimmann, Netherlands

Silver: Kye Whyte, Britain

Bronze: Carlos Alberto Ramirez Yepes Women's:

Gold: Bethany Shriever, Britain

Silver: Mariana Pajon, Colombia

Bronze: Merel Smulders, Netherlands Shooting:

Women's 25m pistol:

Gold: Vitalina Batsarashkina, ROC

Silver: Kim Minjung, South Korea

Bronze: Xiao Jiaruixuan, China Trampoline:

Women's:

Gold: Zhu Xueying, China

Silver: Liu Lingling, China

Bronze: Bryony Page, Britain Badminton:

Mixed doubles:

Gold: Wang Yi Lyu/Huang Dong Ping, China

Silver: Zheng Si Wei/Huang Ya Qiong, China

Bronze: Yuta Watanabe/Arisa Higashino, Japan Canoe slalom:

Men's kayak:

Gold: Jiri Prskavec, Czech Republic

Silver: Jakub Grigar, Slovakia

Bronze: Hannes Aigner, Germany Archery:

Women's individual:

Gold: An San, South Korea

Silver: Elena Osipova, ROC

Bronze: Lucilla Boari, Italy Judo:

Women's 78kg:

Gold: Akira Sone, Japan

Silver: Idalys Ortiz, Cuba

Bronze: Romane Dicko, France

Iryna Kindzerska, Azerbaijan Men's 100kg:

Gold: Lukas Krpalek, Czech Republic

Silver: Guram Tushishvili, Georgia

Bronze: Teddy Riner, France

Tamerlan Bashaev, ROC

Fencing:

Men's Epee team:

Gold: Japan

Silver: ROC

Bronze: South Korea Athletics:

Men's 10,000m:

Gold: Selemon Barega, Ethiopia

Silver: Joshua Cheptegei, Uganda

Bronze: Jacob Kiplimo, Uganda Table tennis:

Men's singles:

Gold: Ma Long, China

Silver: Fan Zhendong, China

Bronze: Dimitrij Ovtcharov, Germany

Tennis:

Men's doubles:

Gold: Nikola Mektic/Mate Pavic, Croatia

Silver: Marin Cilic/Ivan Dodig, Croatia

Bronze: Marcus Daniell/Michael Venus, New Zealand

Sign up for Austria News

a daily newsletter full of things to discuss over drinks.and the great thing is that it's on the house!